18 czerwca 2026 roku w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyła się debata publiczna pt. „Czym dzisiaj jest/powinna być praca organiczna?”, która zgromadziła liczne grono słuchaczy.
W dyskusji udział wzięli paneliści reprezentujący różne środowiska i perspektywy:
• Wojciech Jankowiak – prezes Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka,
• prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek – prezes PTPN,
• prof. UAM dr hab. Szymon Ossowski – prezydent Unii Wielkopolan,
• Dominik Górny – wiceprezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.
Podczas debaty uczestnicy zastanawiali się nad współczesnym znaczeniem pracy organicznej, jej rolą w budowaniu kapitału społecznego oraz możliwościami wykorzystania dorobku wielkopolskich organiczników w odpowiedzi na wyzwania XXI wieku.
Wśród uczestników wydarzenia obecny był również dr Marek Przybylski, koordynator Projektu Praca Organiczna 2.0.
Debata została zrealizowany w ramach programu „Praca organiczna – dziedzictwo Wielkopolan”, organizowanego na Szlaku Pracy Organicznej – inicjatywy koordynowanej przez Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.


